Zabawy z kostką edukacyjną z kieszonkami
Zalety kostki edukacyjnej z przezroczystymi kieszonkami:
-
Kostka edukacyjna z przezroczystymi kieszonkami daje nam nieograniczone możliwości do tworzenia i reorganizacji różnych zabaw edukacyjnych i zajęć integracyjnych. To od nas zależy, czy wykorzystamy ją klasycznie, jako kostkę do gry czy tematycznie np. do zabawy ruchowej.
- Dzięki kartom i pisakowi suchościeralnemu możemy zmieniać jej oblicze, dlatego można wykorzystać ją nawet kilka razy na prowadzonych animacjach i zajęciach, tworząc wspólnie z uczestnikami różne zabawy.
- Sprawdza się zarówno w pracy indywidualnej jak i zespołowej.
- Polecenia na kartach mogą być przedstawione za pomocą obrazków lub słów co pozwala dostosować zabawy do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka/grupy.
- W kieszonki kostki edukacyjnej można zamiast kart suchościeralnych włożyć ilustracje, zdjęcia itp.
- Jest przyjazna sensorycznie – miękka, kolorowa, pluszowa, a do tego wytrzymała.
- Kostka edukacyjna z kieszonkami świetnie sprawdza się z zajęciach takich jak nauka angielskiego na wesoło, nauka matematyki przez zabawę oraz w wielu zabawach integracyjnych i ruchowych
- Jest wyprodukowana w Polsce.
- Dzieci bardzo ją lubią.
Dwa pomysły na wykorzystanie kostki edukacyjnej z kieszeniami
Zabawa ruchowa na orientację – chyba każdy pedagog zna słynną piosenkę „Głowa Ramiona Kolana Pięty”. Jej melodia może być naszą inspiracją do stworzenia plansz, które pomogą utrwalić dzieciom orientację w schemacie własnego ciała (somatognozja), która jest podstawą do rozwijania wyobraźni przestrzennej.
Na 6 planszach umieszczamy obrazki z podpisami/rysunkami: głowa, ramiona, kolana, pięty, brzuch, twarz.
Zadaniem dziecka będzie rzucenie kostką i pokazanie wybranej części ciała. jeśli są to zajęcia grupowe dla urozmaicenia dzieci mogą bawić się w odbicie lustrzane i na sobie wzajemnie wskazywać. Dzieci starsze mogą połączyć tę prostą zabawę ze znaną piosenką z pokazywaniem. Kiedy jedno dziecko wyrzuci na kostce część ciała, cała grupa śpiewa piosenkę „głowa ramiona kolana pięty” od momentu, którego dotyczy karta na kostce. Dzieci chętnie podnoszą poprzeczkę w zabawie zwiększając tempo.
Zabawa ułatwiająca wybór i kolejność zajęć– jak wiemy dzieci są bardzo kreatywne i często lubią zmieniać swoje aktywności. Czasami zdarza się, że każdy w grupie ma inny pomysł na zabawę:) Aby w takich sytuacjach uniknąć niepotrzebnych spięć możemy użyć kostki edukacyjnej z kieszonkami, aby ustalić kolejność zabaw.
- Pierwszy sposób z wykorzystaniem jednej kostki: Nauczyciel/Animator spisuje/rysuje pomysły dzieci na kartach kostki. Kolejność wyrzucenia zabawy odpowiada kolejności jej wykonania.
- Drugi sposób z wykorzystaniem dwóch kostek: Nauczyciel/Animator spisuje/rysuje pomysły dzieci na kartach jednej z kostek. Na drugiej kostce umieszczamy numery od 1 do 6, które pomogą wyznaczyć nam kolejność zabaw. Dzieci wyrzucają obie kostki i ustalają rodzaj zabawy i jej kolejność. Kolejność zabaw lub aktywności możemy spisać na tablicy. Dzięki temu dzieci poprzez zabawę uczą się kompromisu i współpracy, a także kształtują w sobie poczucie sprawstwa.
Pamiętajmy, że zabawa jest istotnym elementem w życiu małego człowieka, a kostka edukacyjna z kieszeniami może pomóc nam w jej kreatywnym kreowaniu.
Zespół Akson