Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Zabawy z kostką edukacyjną z kieszonkami

2023-03-22
Zabawy z kostką edukacyjną z kieszonkami

Zalety kostki edukacyjnej z przezroczystymi kieszonkami:

 • Kostka edukacyjna z przezroczystymi kieszonkami daje nam nieograniczone możliwości do tworzenia i reorganizacji różnych zabaw edukacyjnych i zajęć integracyjnych. To od nas zależy, czy wykorzystamy ją klasycznie, jako kostkę do gry czy tematycznie np. do zabawy ruchowej.

 • Dzięki kartom i pisakowi suchościeralnemu możemy zmieniać jej oblicze, dlatego można wykorzystać ją nawet kilka razy na prowadzonych animacjach i zajęciach, tworząc wspólnie z uczestnikami różne zabawy.
 • Sprawdza się zarówno w pracy indywidualnej jak i zespołowej.
 • Polecenia na kartach mogą być przedstawione za pomocą obrazków lub słów co pozwala dostosować zabawy do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka/grupy.
 • W kieszonki kostki edukacyjnej można zamiast kart suchościeralnych włożyć ilustracje, zdjęcia itp.
 • Jest przyjazna sensorycznie – miękka, kolorowa, pluszowa, a do tego wytrzymała.
 • Kostka edukacyjna z kieszonkami świetnie sprawdza się z zajęciach takich jak nauka angielskiego na wesoło, nauka matematyki przez zabawę oraz w wielu zabawach integracyjnych i ruchowych
 • Jest wyprodukowana w Polsce.
 • Dzieci bardzo ją lubią.

 kostka edukacyjna akson centrum

Dwa pomysły na wykorzystanie kostki edukacyjnej z kieszeniami

Zabawa ruchowa na orientację – chyba każdy pedagog zna słynną piosenkę „Głowa Ramiona Kolana Pięty”. Jej melodia może być naszą inspiracją do stworzenia plansz, które pomogą utrwalić dzieciom orientację w schemacie własnego ciała (somatognozja), która jest podstawą do rozwijania wyobraźni przestrzennej.

Na 6 planszach umieszczamy obrazki z podpisami/rysunkami: głowa, ramiona, kolana, pięty, brzuch, twarz.

Zadaniem dziecka będzie rzucenie kostką i pokazanie wybranej części ciała.  jeśli są to zajęcia grupowe dla urozmaicenia dzieci mogą bawić się w odbicie lustrzane i na sobie wzajemnie wskazywać.  Dzieci starsze mogą połączyć tę prostą zabawę ze znaną piosenką z pokazywaniem. Kiedy jedno dziecko wyrzuci na kostce część ciała, cała grupa śpiewa piosenkę „głowa ramiona kolana pięty” od momentu, którego dotyczy karta na kostce. Dzieci chętnie podnoszą poprzeczkę w zabawie zwiększając tempo.

Zabawa ułatwiająca wybór i kolejność zajęć– jak wiemy dzieci są bardzo kreatywne i często lubią zmieniać swoje aktywności. Czasami zdarza się, że każdy w grupie ma inny pomysł na zabawę:) Aby w takich sytuacjach uniknąć niepotrzebnych spięć możemy użyć kostki edukacyjnej z kieszonkami, aby ustalić kolejność zabaw.

 • Pierwszy sposób z wykorzystaniem jednej kostki: Nauczyciel/Animator spisuje/rysuje pomysły dzieci na kartach kostki. Kolejność wyrzucenia zabawy odpowiada kolejności jej wykonania.
 • Drugi sposób z wykorzystaniem dwóch kostek: Nauczyciel/Animator spisuje/rysuje pomysły dzieci na kartach jednej z kostek. Na drugiej kostce umieszczamy numery od 1 do 6, które pomogą wyznaczyć nam kolejność zabaw. Dzieci wyrzucają obie kostki i ustalają rodzaj zabawy i jej kolejność. Kolejność zabaw lub aktywności możemy spisać na tablicy.  Dzięki temu dzieci poprzez zabawę uczą się kompromisu i współpracy, a także kształtują w sobie poczucie sprawstwa.

Pamiętajmy, że zabawa jest istotnym elementem w życiu małego człowieka, a kostka edukacyjna z kieszeniami może pomóc nam w jej kreatywnym kreowaniu.

 

Zespół Akson

 

Polecane

pixel