Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Zabawy z gumą sensoryczną

2023-09-20
Zabawy z gumą sensoryczną

Guma sensoryczna jest doskonałym narzędziem do organizacji zabaw w grupie. To idealne uzupełnienie dla chusty animacyjnej i pomaga tworzyć fascynujące zabawy podczas zajęć grupowych.  Dzieci uwielbiają bawić się gumą sensoryczną, ​​zabawa staje się jeszcze bardziej atrakcyjna! Guma sensoryczna jest szczególnie polecana nauczycielom, opiekunom i animatorom jako doskonała pomoc dydaktyczna, pedagogiczna i animacyjna. Jej wszechstronność sprawia, że sprawdzi się zarówno przy małych, jak i większych grupach dzieci, inspirując kreatywność i zachęcając do interakcji społecznej. W tym artykule pokażemy ci trzy zabawy z gumą sensoryczną, które rozruszają każdą grupę!

Kto pierwszy!

Dzieci tworzą okręg, trzymając w rękach rozciągniętą  gumę sensoryczną. Jedno z dzieci rusza biegiem wokół koła w jednym kierunku. Nagle dotyka jednego z  uczestników okręgu i kontynuuje bieg w tym samym kierunku, co wcześniej. Osoba, którą dotknięto, rusza w przeciwnym kierunku. Pierwsza osoba, która dotrze do wolnego miejsca w okręgu, zajmuje je. Jeśli ktoś nie zdąży dotrzeć do tego miejsca, przejmuje rundę, a zabawa trwa dalej!

Naśladuj i skacz

Jeśli pamiętasz podwórkowe zabawy z gumą, to ta propozycja jest dla Ciebie! Dzieci ustawiają się w okręgu, umieszczając gumę za swoimi kostkami i delikatnie napinając ją. Wybrane dziecko wychodzi poza krąg i przeskakuje przez gumę w swój wymyślony sposób. Po zakończeniu zadania dziecko wraca na swoje miejsce, a jego ruch jest naśladowany przez dziecko stojące na przykład po prawej stronie. Jeśli połączymy skoki/przeskoki dzieci, każdy kolejny uczestnik, naśladując ruchy poprzednika, dodaje swoje własne przeskoki lub podskoki. To doskonały sposób na ćwiczenie pamięci i rozwijanie kreatywności.

 

Labirynt pająka

Aby rozpocząć zabawę, potrzebujemy 2–3 taśmy sensoryczne. Wybrane pary dzieci rozciągają te taśmy i wspólnie tworzą z nich plątaninę na różnej wysokości, przez którą pozostali uczestnicy będą musieli się przedzierać.
Jedni utrzymują taśmę wyżej, inni niżej, a jeszcze inna para umieszcza taśmę na przekosie względem dwóch pozostałych. Układ taśm jest zawsze inny, co dodaje elementu niespodzianki i zmienności do zabawy. Pozostałe dzieci ustawiają się w rzędzie i starają się przemieszczać przez to "gęstwinę", zachowując odpowiednią odległość między sobą, aby nie uszkodzić żadnej z taśm.

Guma sensoryczna to bardzo proste, wielofunkcyjne i super przydatne narzędzie do tworzenia licznych, kreatywnych zabaw. Przyda się zarówno w szkołach i przedszkolach, ale jest też bardzo chętnie wybierana przez osoby prowadzące zajęcia z rytmiki, tańca czy muzyki. Dzięki gumie sensorycznej każdą zabawę można wnieść na wyższy poziom!

Zespół Akson

Polecane

pixel