Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Zabawy z chustą animacyjną

2023-07-27
Zabawy z chustą animacyjną

Zabawa z chustą animacyjną to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale także cenny sposób na rozwijanie różnorodnych umiejętności i zdolności dzieci. To też jedna z najbardziej popularnych aktywności wśród animatorów czy nauczycieli. Zabawy te są bardzo proste, przyjemne, dające mnóstwo radości, a przy tym pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Z tego artykułu dowiesz się czym jest chusta animacyjna, w jakim celu ją stosujemy oraz poznasz kilka prostych zabaw z jej udziałem.


Chusta animacyjna - co to?

Chusta animacyjna to specjalna, kolorowa i lekka tkanina wykonana z miękkiego materiału, wykorzystywana przez animatorów i pedagogów w zabawach i zajęciach z dziećmi. Chusty animacyjne są atrakcyjne wizualnie i mają różnorodne zastosowania w rozwoju dzieci, integrowaniu grupy oraz wspieraniu zabawy i aktywności ruchowej. Stosowane jako rekwizyty w zabawach, chusty animacyjne umożliwiają dzieciom eksplorowanie, wyobrażanie sobie, tańczenie, machanie, falowanie i inne formy aktywnej zabawy, co sprzyja rozwijaniu zdolności motorycznych, kreatywności, wyobraźni i umiejętności społecznych.

Cele zabaw z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną są wszechstronnym narzędziem, które można dostosować do różnych celów i potrzeb dzieci. Angażują grupę dzieci, co zachęca do współpracy, komunikacji i interakcji z innymi, a przy tym wspomagają rozwój motoryki, zręczności i kreatywności! Chusta animacyjna to wspaniałe narzędzie integracyjne i edukacyjne! Dzięki wielu dodatkom do chust animacyjnych dzieci mogą uczyć się cyferek, kształtów i innych potrzebnych rzeczy. Wreszcie, głównym celem zabaw z chustą animacyjną jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom radości, frajdy i pozytywnych doświadczeń w czasie wspólnej zabawy.

zabawy z chustą animacyjną akson centrum


Zabawy z chustą animacyjną pomysły

Złap to!

Uczestnicy tworzą koło, trzymając chustę animacyjną, na której znajduje się piłka lub inny lekki przedmiot, np. balon. Jeden z uczestników wchodzi pod chustę i wyciąga rękę przez otwór w środku. Zadaniem osób trzymających chustę jest ruszanie nią w taki sposób, żeby osoba w środku mogła złapać przedmiot.

Rzut do celu

Chustę kładziemy na ziemi i robimy z niej tarczę strzelniczą, każdy kolor to inny punkt (żółty to, np. 5pkt.) Ustawiamy dzieci w konkretnej odległości i dajemy im woreczki gimnastyczne, kamyczki czy co mamy pod ręką. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów w rzucie do celu. Zabawę można utrudnić rzucając do tarczy tyłem lub z zamkniętymi oczami

Rytmiczna chusta

To bardzo fajna zabawa relaksacyjna. Prowadzący włącza muzykę, a dzieci wachlują chustą w rytm melodii. Podczas zabawy można zmieniać style muzyczne i rytmy. Wprowadzenie chust animacyjnych do zabaw z dziećmi stanowi cenny element wspierający ich rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny w przyjemny i interaktywny sposób. Warto zauważyć, że różni animatorzy i pedagodzy mogą wykorzystywać chusty animacyjne w różny sposób, dostosowując je do potrzeb i zainteresowań grupy dzieci, z którą pracują.

Polecane

pixel