Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Pomysły na zabawy sensoryczne, które można zrobić samemu w domu

2023-04-25
Pomysły na zabawy sensoryczne, które można zrobić samemu w domu

Te niepozorne zabawy rozwijają wyobraźnię i integrację sensoryczną dziecka, angażują zmysły oraz pobudzają dziecko do fizycznej aktywności. Zachęcamy do wypróbowania zabaw i wspólnej zabawy w domu!



Memory dotykowe w woreczku
– chyba każdy rodzic i nauczyciel zna rewelacyjną grę memory, która polega na znajdowaniu takich samych par. W tym przypadku połączymy trening pamięci z bodźcami dotykowymi. Będziemy bazowali na spostrzeganiu wzrokowym, koncentracji, uwadze i pamięci, ale przede wszystkim będzie to zabawa rozwijająca zmysł czucia i dotyku. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie w woreczku pary z takimi samymi fakturami. Jeśli ją znajdzie może ją wyciągnąć i odłożyć – dajmy też dziecku czas na swobodne przyglądanie się i manipulowanie.
Podczas zabawy możemy zachęcać dziecko do nazywania swoich dotychczasowych doznań: Jaka jest faktura? Czy jest szorstka, miękka, z czym mu się kojarzy.

Jak przygotować taką grę?
Będziemy potrzebowali:

  • Bawełniany woreczek (jeśli nie masz możesz wykorzystać torebkę prezentową) lub opaska na oczy (może być maska do spania)
  • Klej na gorąco/klej w płynnie
  • Linijka
  • Ołówek
  • Nożyczki

16-20 krążków bądź kwadratów wyciętych z grubej tektury (jeśli masz to możesz wykorzystać tekturę z kartonów np. po paczkach z ubraniami, które zamówiłaś/eś online).

Ich rozmiar powinien być poręczny dla dziecka, tak by mogło samodzielnie je sięgnąć i badać ich fakturę z użyciem rąk. Każda para powinna mieć inną fakturę, która powinna zajmować całą/jak największą powierzchnię tektury, tak by dziecko mogło swobodnie dotykać i manipulować – aby stworzyć takie unikatowe krążki/kwadraciki możesz wykorzystać to co mamy już w domu:

  • 1 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonym makaronem typu świderki
  • 2 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonymi pomponikami
  • 3 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonymi ziarnami kawy
  • 4 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejoną tekturą falistą
  • 5 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonym ryżem
  • 6 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonym papierem brokatowym
  • 7 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonym klamerkami
  • 8 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonymi guzikami
  • 9 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejonym sznurkiem
  • 10 para: dwa krążki/kwadraciki z przyklejoną fasolą


Jeżeli nie mamy czasu by przygotować samemu takie pomoce sensoryczne dla dzieci, możemy skorzystać z gotowych, sprawdzonych pomocy sensorycznych. W tej zabawie można użyć dwóch zestawów woreczków sensorycznych Akson, w których każdy z 10 woreczków ma inną fakturę i kolorystykę. Dwa zestawy woreczków sensorycznych wrzucamy do nieprzezroczystego worka i możemy przechodzić do ćwiczeń. Woreczki sensorycznego można użyć również do innych zabaw sensorycznych dla dzieci w różnym wieku.

akson centrum integracja sensoryczna zabawy senosyrczne dla dzieci

Sortowanie przedmiotów według kolorów – dzieci uwielbiają kolorowe, barwne przedmioty. Można to zainteresowanie przekuć w fajną, edukacyjną zabawę, która pomoże dziecku nauczyć się rozpoznawania i nazywania barw, a także rozwinie jego umiejętności obserwacji: rozpoznawania podobieństw, sekwencji przy jednoczesnym treningu koncentracji, uwagi i motoryki małej. Jest to też super ćwiczenia na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Stałe elementy, które musimy przygotować do zabawy:
Od 3 do 6 miseczki w kolorach odpowiadających przedmiotom, które będziemy segregować

Co możemy segregować? Mogą to być pompony, atrybuty danej pory roku, pionki, klamerki i wiele, wiele innych.

Zadanie dziecka: Dziecko szuka jednego zadanego koloru wśród przedmiotów i segreguje je do właściwej miseczki Dziecko segreguje wszystkie rozsypane przedmioty do odpowiednich kolorystycznie miseczek. Dziecko nazywa kolory w trakcie segregowania, a po zakończeniu możemy poprosić żeby przeliczyło z nami przedmioty znajdujące się w wybranej kolorowej miseczce. Jeśli nie mamy kolorowych miseczek a mamy np. chustę animacyjną 
możemy układać przedmioty na odpowiadających im kolorowych klinach chusty animacyjnej.

Trzy warianty zabawy:

  • Sortowanie kolorów z użyciem plastikowej pęsety: Dziecko wykonuje powyższe segregacje z użyciem pęsety, co usprawnia chwyt i motorykę małą przygotowując rączkę do pisania.
  • Sortowanie atrybutów danej pory roku: Wiosna to czas w którym natura odżywa, kwitnie wiele pięknych kwiatów – możemy to wykorzystać i podczas spaceru z dzieckiem zerwać klika z nich, a następnie posegregować je kolorystycznie. Możemy porozmawiać wtedy z dzieckiem o ważnych wiosennych wydarzeniach, zachęcić je do wypowiedzi na temat danej pory roku.
  • Sortowanie kolorów z użyciem klamerek: Dziecko segreguje klamerki do odpowiednich miseczek, a jego dodatkowym zadaniem jest przyczepienie klamerek do ich rantu. Dziecko rozwinie umiejętności manipulowania przedmiotem, usprawni też nadgarstek, chwyt pęsetkowy i motorykę małą. To ćwiczenie również można wykonać z użyciem chusty animacyjnej zamiast miseczek, przyczepiając kolorowe klamerki do brzegu chusty animacyjnej przy odpowiednim kolorze.

Zabawy sensoryczne są ważnym elementem rozwoju dziecka, ponieważ poprzez interakcję z różnymi bodźcami, takimi jak dotyk, smak, zapach, dźwięk i wizualne, rozwijają się w nim wiele umiejętności i zdolności dlatego zachęcamy do wspólnej zabawy w domu! 


Zespół Akson

Polecane

pixel