5 zabaw animacyjnych, na każdą okazję
Gry i zabawy to naturalna motywacja dla dzieci, które odkrywają świat i zdobywają nowe doświadczenia. Fascynacja nimi wynika z ich niezwykłego charakteru i odmiennego podejścia od codziennych aktywności. Zabawy oferują dzieciom możliwość wyrażania siebie, swobodnego eksplorowania świata oraz przyjemności z odkrywania nowych rzeczy. Jasne zasady gier pozwalają na przeżycie tych doświadczeń w przyjazny i przewidywalny sposób, co sprawia, że dzieci chętnie powtarzają swoje ulubione zabawy. To właśnie przez nie dzieci rozwijają się, bawią i poznają samych siebie i świat w niezwykły sposób. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was 5 pomysłów na zabawy animacyjne, które możecie przeprowadzić w grupie dzieci.
Niekończące się słowo
W zabawie uczestnicy tworzą radosne koło. Rozpoczyna się od jednej osoby, która literuje pierwszą literę jakiegoś słowa. Następny uczestnik kontynuuje, dodając kolejną literę, ale unika kończenia słowa. Gra toczy się dalej, a jeśli ktoś nieostrożnie skończy słowo lub musi je skończyć, czeka go ciekawe zadanie do wykonania (np. 20 przysiadów). Aby dodatkowo urozmaicić zabawę, można wprowadzić zasadę, że fałszywa litera jest dozwolona - osoba udaje, że ma jakieś słowo na myśli. Jednakże, jeśli kolejny uczestnik podejrzewa blef, może wezwać poprzednika do wyjaśnienia. Jeżeli okaże się, że to faktycznie blef, osoba udająca musi wykonać zadanie. Jeśli jednak osoba miała rzeczywiście słowo na myśli, to to oskarżająca zostaje ukarana zadaniem.
Adwokat Gra
zaczyna się od tego, że wszyscy uczestnicy siadają w kręgu, a animator zajmuje miejsce pośrodku. Informuje ich, że od tej chwili, gdy będzie zadawał pytania, nie wolno im na nie odpowiadać. Zamiast tego, osoba siedząca po ich lewej stronie, czyli ich "adwokat", będzie odpowiadać za nich. Dodatkowo, uczestnicy nie mogą kiwać głową, uśmiechać się ani robić innych gestów. Następnie animator rozpoczyna zadawanie pytań uczestnikom, a ich adwokaci wesoło i pomysłowo odpowiadają w ich imieniu.
Biegnące konie
Każde dziecko siada tyłem do pozostałych uczestników zabawy. Na zmianę, wybrane dzieci biegną za ich plecami, naśladując tętent biegnącego konia. Dziecko siedzące tyłem liczy ile "koników" przebiegło za nim, używając do tego palców lub innych pomocy.
Zwariowany krąg
Uczestnicy zabawy stają w kole i łączą się, trzymając za ręce. Przed zamknięciem koła, animator zakłada na rękę jednego z uczestników hula hop. Teraz, uczestnicy nie mogą puścić ręki swojego sąsiada, ale jednocześnie muszą przeciągnąć się przez hula hop. To wymaga współpracy i zgrania zespołowego, aby każdy mógł przejść przez obręcz, nie przerywając łańcucha.W miarę jak gra się rozwija, animator może dodawać coraz więcej hula hop, sprawiając, że zadanie staje się bardziej wyzwaniem. Muzyka to świetny dodatek, który dodaje rytmu i energii do zabawy, sprawiając, że uczestnicy czują się bardziej wciągnięci w ruch i rytm.
Zajączki
Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach. Począwszy od osoby będącej animatorem, wszyscy kolejno odliczają. Gdy animator przykłada dłonie do głowy (tak jakby robił zajączka), mówi: "Zajączek numer jeden pozdrawia zajączka numer pięć". Wywołany "zajączek" kiwa swoimi uszami i wywołuje kolejnego "zajączka". Uczestnicy siedzący po lewej i prawej stronie podsłuchują, machając lewym lub prawym uchem.
Zabawy animacyjne to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu. Są bardzo pomocne przy prowadzeniu zajęć integracyjnych. pozwalają dzieciom lepiej poczuć się w grupie i poznać. Dzięki nim zajęcia przebiegają w miłej rozluźnionej atmosferze.
Zespół Akson