5 kreatywnych zabaw z chustą animacyjną
Zabawy z chustą animacyjną mogą przynieść wiele radości i fajnie zorganizować czas grupie w każdym wieku! Chusty animacyjne wykorzystywane są najczęściej na imprezach, animacjach, zajęciach lekcyjnych czy sportowych i pozwalają na stworzenie kreatywnych zabaw! Dzisiaj pokażemy wam pięć zabaw z użyciem chusty, które zaktywizują każdą grupę!
1. Uczestnicy gromadzą się w kole lub w luźnym układzie, a osoba prowadząca zabawę wybiera pierwszego uczestnika. Ten uczestnik odwraca się na chwilę plecami do prowadzącego lub zakrywa sobie oczy, aby nie widzieć, co prowadzący umieszcza pod chustą. Następnie, przy użyciu tylko swojego zmysłu dotyku, wkłada rękę przez otwór w chustce i stara się zgadnąć, co jest ukryte pod nią. W tej zabawie najlepiej sprawdzają się chusty o długości jednego lub dwóch metrów.
2. Chusta jest rozwinięta na podłodze, a każdy jej kolor reprezentuje określoną kategorię zadań, które możemy wybrać dowolnie, na przykład:
- Czerwony to zadania ruchowe.
- Żółty to pytania związane z wiedzą.
- Zielony to zagadnienia matematyczne itp.
Wszyscy uczestnicy stają wokół chusty. Wybrana osoba odwraca się plecami do chusty i rzuca za siebie woreczek. Kolor, na który spadnie woreczek, określa wybraną kategorię. Następnie uczestnik podaje numer zadania, które jest odczytywane przez prowadzącego (można także wprowadzić element losowania zadania z pudełka lub kapelusza). Po wykonaniu zadania uczestnik siada na brzegu chusty, a kolejna osoba losuje zadanie.
3. Uczestnicy siedzą wokół różnych przedmiotów i starają się je zapamiętać. Po pewnym czasie osoba prowadząca przykrywa te przedmioty chustą animacyjną. Następnie szybko podnosi chustę, jednocześnie zabierając jeden z rekwizytów. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie, który przedmiot został zabrany. W tej zabawie chusta 2m jest najwygodniejszym narzędziem.
4. Ochotnik siada lub kładzie się na środku rozłożonej chusty. Pozostali uczestnicy stoją wokół chusty i trzymają jej uchwyty. Poprzez machanie chustą, tworzą fale o różnym natężeniu (czasem delikatne, czasem mocniejsze). Osoba na chustę reaguje na te fale, naśladując ich ruchy, jak pływanie czy obracanie się.
5. Rozkładamy chustę na ziemi, a uczestnicy przechadzają się wokół niej. Przy dźwiękach muzyki, prowadzący dzieli się wspomnieniami z podróży, takimi jak: "Spacerowaliśmy po żółtym piasku", "Zbieraliśmy fioletowe fiołki", "Podziwialiśmy niebieskie niebo" itp. Zadaniem uczestników jest szybkie znalezienie koloru, który odpowiada komunikatowi i stanięcie na nim.
Szukasz więcej inspiracji na zabawy? Koniecznie zobacz naszą książkę "Kolorowe zabawy z chustą animacyjną"!
Zespół Akson